OSR

Witaj wędrowcze w naszych skromnych progach.

Ochotniczy Sztab Ratownictwa i Łączności

W tych szeregach działa unikalna kadra Wojowników o Życie Ludzkie - Ratowników.  Czuj się bezpieczny w naszej tawernie..

O nas

Nasza organizacja działa na zasadach wolontariatu. Zrzeszamy w naszych szeregach młodych ludzi którzy chcą za wszelką cenę pomagać innym – bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Każdy członek OSR jest ratownikiem szkolonym regularnie przez Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie pod kątem wspomagania służb profesjonalnych w dziedzinach Ratownictwa. Wielu z nas posiada dodatkowe kursy i szkolenia w tym KPP. Niemal każdy członek OSR dodatkowo jest krótkofalowcem który zdał egzamin państwowy i uzyskał uprawnienia radiowe na posługiwanie się sprzętem łącznościowym.

Nasze cele

Celem naszych działań jest propagowanie Ratownictwa wśród młodzieży, pomoc osobom potrzebującym pomocy przedlekarskiej oraz przybliżanie tematów ratownictwa poprzez pokazy ratownicze. Regularnie zabezpieczamy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, teren Jasnej Góry podczas okresu pielgrzymkowego, zloty społecznościowe na Jasnej Górze oraz imprezy masowe. Organizujemy pokazy ratownictwa i szkolenia z pierwszej pomocy.

Godny uwagi jest fakt że wszelki sprzęt medyczny jaki mamy, materiały opatrunkowe oraz drogi ubiór ratowników jest zakupiony w całości ze składek członków organizacji. Tak samo sprawa wygląda ze sprzętem krótkofalarskim. Nie mamy sponsora i nikt nam nie pomaga finansowo w żaden sposób jednak udało się nam wiele. Ratownicy pomagają wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc. Całą dobę gotowi do zmasowanej akcji ratowniczej.

Pasja daje im siłę i nie oczekują ani złotówki za swoją pomoc. Obok ratownictwa jesteśmy także krótkofalowcami. Podczas sytuacji krytycznych zawsze gotowi do utworzenia niezależnych sieci łączności ratowniczej na potrzeby Obrony Cywilnej Kraju oraz sektorów Administracji Publicznej. Sprzęt radiowy także jest naszą własnością zakupiony ze środków własnych.

Plan rozwoju

Chcemy się ciągle rozwijać oraz współpracować ze wszystkimi służbami i organizacjami które potrzebują pomocy ratowników. Pragniemy edukować w tematach krótkofalarstwa oraz Pierwszej Pomocy i uczyć innych jak ratować ludzkie życie i zdrowie. Grupa OSR pragnie być wykorzystywana do wszelkich zadań ratowniczych oraz w utrzymaniu łączności kryzysowej i ratowniczej.

Wyposażenie oraz mobilność

Jak to przystało na profil naszej działalności - dysponujemy własnymi samochodami. Każdy pojazd wyposażony jest w pomarańczowe sygnały ostrzegawcze, z przodu błyskowe naprzemienne światła kierunkowe, na dachu ksenonowy stroboskopowy sygnał świetlny typu "Kogut". Każdy pojazd wyposażony w krótkofalarski radiotelefon 2m/70cm z 2 pasmową anteną. W bagażniku jak przystało na oddział ratowników - torba medyczna wyposażona w sprzęt urazowy oraz rko (Ambu, szyny kramera, kołnierz ratunkowy, materiały opatrunkowe, sprzęt diagnostyczny).

Mobilizacja

Wypracowaliśmy szereg metod natychmiastowej mobilizacji na wypadek zdarzeń wymagających udziału ratowników. Każdy z nas posiada zainstalowane w telefonie oraz komputerze stosowne oprogramowanie umożliwiające natychmiastową komunikację tekstową oraz głosową z całą grupą OSRiŁ. Dodatkowo oprogramowanie umożliwia namierzenie poszczególnych członków na mapie. Takie rozwiązanie pozwala na pełną kontrolę nad zasobami grupy które w połączeniu z APRS oraz sprzętem krótkofalarskim daje nam przewagę nad innymi formacjami.